2015. szeptember 30., szerda

A Nagy Gyerekülés Teszt - Bevezető




Ígértük, elkezdjük. Ám először nézzük az általános feltételeket, adatokat, amelyekre a további autóknál már nem térünk ki külön. 

A családban a három gyerkőc kora: három és fél, hat és fél, kilenc évesek. Átlagos testalkatúak. A jelenleg használt ülések ugyanebben a sorrendben: Römer King TS 9-18 kg (I. kategória), Cybex Free 15-36 kg (II/III. kat.), Cybex Solution Tourago 15-36 kg (II/III. kat.), és egyik sem isofixes, de teljesítik az ECE R44/04 szabványt, és az ADAC (Német Autóklub) tesztjeiben a legjobbak között vannak. 

Több éves darabok, anno 45-50 ezer Ft körül volt a Römer, 25 ezer körül a Cybex-ek. Mindhárom ülést az autó hárompontos övével rögzíthetjük, de míg a Cybex esetében a gyermeket is ez tartja, addig a Römernél van egy beépített ötpontos öv. 

A Römer van a jobb oldalon, az a legvédettebb hely az autóban, középen a középső srác, hogy apa jobban kilásson hátra, bal szélen ül a legnagyobb. A kicsi lassan kinövi az I. kategóriát (a feje teteje feljebb lesz az ülés tetejénél), a legnagyobb pedig már csak a magasító részt használja az ülésből, a háttámla ugyanis leszedhető. 

Tudom, hogy sok szülő az 5-6 éves gyerekét is magasítóba ülteti, kényelem, spórolás, tájékozatlanság az oka, mittudomén, de ilyenkor a felnőttre méretezett beltér védelme kevés egy olyan kis testnek. Attól, hogy az övet feléri, a feje és a felsőteste nem lett kevésbé sérülékeny, nem is ott helyezkedik el, ahol egy felnőtté, tehát kell a fej- és oldalvédelmet ellátó támla. 

Tapasztalatom szerint akkor érdemes váltani, amikor túl magas vagy vaskos lesz ahhoz a gyerek, hogy elférjen a II-III. kategóriás ülésben. Hamarabb növi ki széltében, mert a fejtámlát magasra lehet húzni.


Mit nézünk egy adott autónál? 

Elsősorban azt, hogy a hátsó üléspadra egymás mellé elfér-e a három gyerekülés. A második szempont, hogy mennyire könnyű/nehéz a gyerekek bekötése úgy, hogy gyors legyen, nekik és nekem ne fájjon. Van, hogy az ember nem fér hozzá az ülésben lévő csathoz, de legalább megvágja a kezét valami vas, esetleg az öv tekeredik el a francba. 

Végül az sem mindegy, hogy az autó ülésébe mennyire illeszkedik, mennyire támaszkodik bele a gyerekülés holtjáték nélkül. Hisz annál biztonságosabb, és a helyet is így lehet a legjobban kihasználni. 

Hamarosan folytatjuk, addig tippelhettek, mire elég az előző generációs Skoda Fabia Combi utastere.

2015. szeptember 29., kedd

Autósmozi: Elpicsázni a 3-as BMW-t? A Jaguar XE színrelép.


Akárhonnan is nézzük, a BMW sztár. Csillogóbb, mint valaha, sikeresebb, mint Sly a Rocky IV után, pedig hát, az volt a sorozat csúcsa.

Rocky (Sly) bácsi bántja a Gólemet


Olyan, mintha nem lehetne leütni a trónról. De hát miért nem? A válasz nem más, mint ördögi bűvölet mágia helyes, sőt patikamérlegen adagolt összetevőkből.

Mert igazából a BMW kevés dolgot csinál a legjobban. De összességében mindent.

Minőség: nem is kérdés, hogy az Audi ebben a kategóriában nagyobbat üt, mint Ivan Drago bedrogozva. A Mercedes az új C-Osztállyal szintén. A japánok és a Volvo is derekas. A Hármas meg néha nyiszorog, az anyagai helyenként arcpirítóak és az összeszerelés is tud olyan érzést nyújtani, mint egy smink nélküli sztárfotó ... jobb nem is beszélni róla (sorjás ajtóbehúzó??).

JLo és mexikói házvezetőnője - melyik, melyik?


Helykínálat: nem rossz, nem rossz, de semmi extra.

Motorválaszték: nah, az rendben van. De a 3 hengeresek, kkhmm, finoman szólva is kerülendők lennének. Az Audi nem is engedi az A4-be a három cilindert. Ráadásul a német versenytársak motorpalettája is versenyképes.

Dizájn: persze a BMW rajongóknak minden rendben van és jó ez így. Azonban érdemes egy pillantást vetni a C-Osztályra, ha másért nem a Bátorságért, hogy lehet és kell is néha újítani.


Lehet szeretni vagy nem, de a bátorsága miatt megérdemli az elismerést a Mercedes.


Hajtás: A hátsókerék hajtás fun. Sőt kimaxolt fun, hogy mutassam, trendi is vagyok, ha kell. De a hátul kaparás nem BMW sajátosság. Infiniti, Lexus és Mercedes. Megvan, ugye?

De MINDENT összegyúrva kijön a Hármas szinergiája. Az ÉLMÉNY, amit az összes komponens ügyes egymásra hatása előhoz. Nehéz ezt elmondani, de aki vezeti, az érzi. Meg a mosoly az arcán elárulja.

Mr. Floyd Mayweather, vállal még egy meccset? Hozunk valakit. Nem amatőr, csak híre nincs még. Cseles fickó, úgy üti a kombinációt, hogy veszélyes lehet. Megpróbálja? Persze, hogy nem lesz KO, de legalább mi élvezzük.

Íme a Jaguar XE. Uraim, kezeket fel. BOX! 

Mit gondolsz? Odaérhet a Jag?

Autósmozi:
















2015. szeptember 28., hétfő

A Nagy Gyerekülés Teszt - teszt sorozat felvezető

Komoly téma következik, ezzel nem viccelünk!



Az ötszemélyes autók hátsó ülésén elvileg el kell férnie három személynek, vagyis három gyerekülésnek is. 

A valóság azonban az, hogy igen kevés az igazán használható és erre alkalmas autó. Ami meglepő: egyáltalán nem a kategóriától függ a dolog, tehát nem biztos, hogy a nagyobb autóval jobban jársz (természetesen nem a kisautó kontra egyterű kérdésre gondolok).


Írjon, aki talál megfelelő kocsit, mindenesetre mostantól mi megosztjuk veletek a tapasztalatainkat, sőt, az összes nálunk járt autót leteszteljük ebből a szempontból is. 

A háromgyerekes család nem ritkaság, nekik ez alapvető kérdés, a mi kollégáink között is akadnak „érintettek”. Azt már most mondom, hogy az egy-két hete zajló próbálgatások során nagy meglepetések értek minket. A szabvány gyerekülés (hordozó/ülés/magasító) esetében nemcsak azt nézzük, hogy beférnek-e, hanem az elhelyezés egyszerűségét, komfortját, a már benn lévő ülések stabilitását is. 

Tesztelőnk olyan apuka, aki évek óta együtt él a három üléssel és azok kombinációival (nőnek a gyerekek, ugye), tehát részéről kompromisszum kizárva, anyázás megengedve, gyakorlatiasság garantálva. Start hamarosan, ne menjetek messzire!

2015. szeptember 26., szombat

Z Generáció, avagy "bezzeg az én időmben" - folytatásos poszt 2. rész - Sámán


Barátom, a Filozófus javaslatára cipőt húzunk és a jövőt fürkészve minden zizgő bozótban csodát, de minimum Monica Belluccit látunk, pedig, ha beigazolódik a sok előrejelzés, akkor medve az, akit csalogatva szólongatunk, nem Monica.

Monica. Vajon itt vagy valahol? 


Akkor pedig már szaladnunk sem kell, marad a duma, duma, hátha lehúz minket a halállistáról. De nem fog. Fogja majd a nyomorult szájharmónikánkat és amolyan volt egyszer egy vadnyugat mellékízzel lenyomja majd a torkunkon. Nesze neked kirándulás és Sergio Leone!

Nyakunkon a Zé Gen?


„Szar a májjal?”. Ez egy vadász mondás. Egy vadász ismerősöm idézte egyszer. Akkor fordul elő, ha az állatot májon lövik és ... nem is mondom tovább. A mi csodaszarvasunkat pedig májon lőtte a Zé generáció.

Mert az előző poszt felvetéseit folytatva jogosan merül fel a kérdés: hova tovább? Lassan bitófára küldtünk mindent, mit a mérnöki zsenialitás kitalált a millió évekkel ezelőtt elpusztult állatok és növények maradványainak elégetése céljából.

Zuhannak össze a hengerűrtalmak, és fogynak a hengerek. A show pedig nem hagyhat alább. Mindez vajon a Zé generáció hibája? Azon gyerekeké, akik köszönik, de a hülye szüleik életstílusából nem kérnek?

Egyébként nem hiszem. A levél tartalma sem lehet a papír hibája. Nem, a gond máshol van. De merre? Az Istenek nem árulták még el, hiába kértem. Talán majd a Filozófus, annak van válasza mindenre, igaz, hitetlen és anyagelvű.

A világunk hatalmasat fordul. Lassan olyan sebességgel, hogy minden, ami nem hatpontos övvel van rácsatolva leesik róla. Mi is.

A család Zé generációsai a vezetés kapcsán csak kellő őszinteséggel így nyilatkoznak: „uncsi”, meg „nem tudom a Spotify-t streamelni”.

Ők (de én is) már így hallgatnak zenét. Nem tudod mi ez? Ősember vagy ...


Bezzeg, az én koromban! (Asztapicsa, de utálom ezt mondani!) Elsőnapos jogsival lógtunk a váci úti BMW szalon ablaktáblái előtt és tócskba gyűlt a nyálunk, míg azt a csodaszép citromsárga M3-ast (E36) nézegettük órákon(!) át. Majd visszajártunk minden este, mint egyszeri lelkisérült a szemétégetőmű bekötő útjának kurváihoz, nem a testükért, nem, csak, hogy meghallgasson valaki minket. A mi Istennőnk és ribancunk egyben az a mára valószínűleg hengerfejes, összekókányolt E36 volt. Aki meghallgatta ifjúfelnőtt tévelygéseinket az életről és bólogatott, mikor ígéretet tettünk: visszajövök érted. De nem mentünk.

E36 M3. Ilyen volt a Váci úti szalonban. Örök szerelem.


Hogy is mentünk volna. De a szívünkben most is ott lakik és most 40 körül is keressük és kívánjuk. Már nem úgy és nem annyiszor, de élveznénk. Mindketten, jobban. Az biztos.

De a Zé, az más. Épp úgy, ahogy E36 sincs már, úgy változnak meg a dolgok. Mi pedig tanúk és krónikások vagyunk. Az utolsók akik nem tankolnak AdBlu-t és akik értik a V8-at vagy a 16 szelepet vagy bármit, ami emlékeztet arra, mikor még rólunk beszéltek úgy: azok a furcsa fiatalok.

Velünk vagytok? Írjatok nekünk az élményeitekről, szerelmekről, autókról, fogadalmakról!

Merre tovább, Filozófus? Az ott nem egy málna bokor?

Folytatjuk a Filozófussal.


  

2015. szeptember 23., szerda

A VW botrány margójára - az egész iparág csal?



Nézzük csak, mi az amit a bejegyzés írásakor tudunk:

-   a VW „csalóprogramot” használt, mellyel az emisszió méréseknél manipulálták a károsanyag kibocsájtást mértékét 
-       ezt szokatlanul gyorsan be is ismerték (!)
-       az USA-ban 500.000 autó érintett
-       a világon összesen 11 millió autónak van ilyen motorja
-       már most több 10 milliárd dollár a büntetés/veszteség
-       a vizsgálat immár világszinten folyik

Ezek a száraz tények, melyek kiolvashatóak a sajtóból. Azt az egyet nem tudjuk igazán, hogy „miért” vállalt ekkora kockázatot a konszern

Ez egyáltalán nem vall a németekre. Igaz, hogy az amerikai autópiacon gyötrelmesen bénák (tavaly a Subaru is több autót adott el, mint a VW), és ennek következtében nyomás alatt vannak, de ez nem indokolja, hogy ilyen méretű sumákságot vállaljanak.

Mit is tettek? A dízel autóikat un. „Clean Diesel”-ként, azaz ultra tiszta autókként hirdették. Ez a roppant szigorú kaliforniai szabályozásnak is megfelelő autót jelent. Ezzel igyekeztek legitimálni az USÁ-ban egyáltalán nem divatos dízel autókat. Persze az amik le sem sz@rják a dízelt, épp úgy ahogy a VW sem érdekli őket. Egyszerűen nem divatos odakint. Drága, költséges a karbantartása, olcsó a benzin és ráadásul a dízelnek rossz a sajtója is. Arról nem is beszélve, hogy egyáltalán nem kapható mindenhol az a minőségű üzemanyag, mint Európában. Szóval veszett fejsze. A VW pedig nyomja. (Már nem, mert megállították a forgalmazást).



A VW részéről villámgyorsan érkezett a „beismerés”. Emlékeim szerint szombaton robbant a botrány (hosszú évek után ...) és hétfőn már el is különítettek 6-7 milliárdot a kárenyhítésre. Ez sem jellemző. A GM, akinek a gyújtáskulcs problémájába bizonyítottan(!) több tíz (talán már száz) emberélet került, kente, kente a problémát, mindenkire fogva, csak saját maga el nem ismerte (a „régi GM, egy-két középvezetője hibázott, de mi az új GM vagyunk már!” vagy valami hasonló kommunikációs bullshit vitte ki őket a botrányból). Szóval ez is furcsa.

A bírságok és veszteségek. A tőzsdén azonnal 15 milliárd(!) dollárt veszített a cég az értékéből. A bírság maximuma elérheti a 18 milliárd dollárt(!). Előfordulhat, hogy vissza kell venni 500.000 autót (és a további 10,5 millió világszerte futó autóról nem is beszélek) és már vizsgálják, hogy volt-e a tőzsdén „bennfentes kereskedelem”. Az amerikában népszerű pertársaságok, becsapott fogyasztók, lehúzott 100 milliók témaköréről ne is beszéljünk. Büntetőügyek is lesznek, hisz itt bűncselekmény történt. Ekkor bukót a VW sem képes elviselni. 

És a számomra egyik legnagyobb veszteség lehetősége: ebbe Martin Winterkorn bele fog bukni. Túlélte Piech-et, megcsinálta a céget, sütött rá a nap, mikor egyszercsak belecsapott a villám. A MENEDZSER aláhull.(?) A VW sajtója egyelőre „nonszesznek” minősíti Winterkorn bukását, de legyünk épelméjűek:

  • -       ha tudott róla, azért
  • -       ha nem tudott róla, akkor meg azért kell mennie
Winterkorn bajban van ...


A büntetések, veszteségek összessége olyan hatalmas, hogy elképzelhetetlen, milyen hatása lesz nem csak a VW-re, de Európára és hazánkra nézve is (igen, Győrről beszélek, ahol egy hatalmas motorgyár (is) üzemel ...)

Persze van itt még egy kérdés (sok is van, de nem akarom túlhúzni):

Ha a VW-nak csalnia kellett, hogy hozza az emissziós normákat, akkor a többi gyártó biztosan tiszta?

Ez egy nagyon fontos kérdés. Ugyanis mindannyian tudjuk, hogy a katalógus adatok köszönő viszonyban sincsenek a valósággal (köszönjük Brüsszel bürokrata politikus papjainak is). Ha pedig a fogyasztás durván eltér (iparági átlagban kb 40%-kal fogyasztanak többet a valóságban az autók, mint papíron), akkor a károsanyag kibocsájtás is eltér. Ebben az esetben pedig pont ugyanott vagyunk.

Szóval, nagy kérdés: vajon az egész IPARÁG CSAL?

Ha igen, akkor: MIÉRT?

A válaszok még váratnak magukra, de a miértet sejtjük. Nem lehet olyan mértékben a fejlesztéseket tolni, hogy követni lehessen a politikusokat. Persze mondhatjuk, hogy ez csak akarat dolga, de nem. A fogyasztói igények nem változnak meg egy-két év alatt. Aki eddig közel két tonnás autóval járt és 8 másodpercen belül gyorsult 100-ra, nem fog a következő autójának fele olyan nehéz, 15 másodperces gyorsulású, kéthengeres kettyegőt választani. Ilyenek vagyunk. Egyszere kellene a fogyasztói szándékot, a technológiai fejlesztéseket, a költségeket és a politikát összeegyeztetni. Ez pedig, - jól látszik - nem megoldható.

A VW csalt. Ez nem szép. Durván kapni fog érte. Ezt mi is megszívhatjuk (Győr). A többi gyártó pedig csöndben, zárt ajtók mögött elkezdhet gondolkozni, hogy mi történik, ha esetleg, véletlenül ők is kapnak a felfröccsenő sárból.


Mindeközben az Apple elektromos autójáról ismét felröppentek a hírek. Nahát ...

2015. szeptember 22., kedd

Autósmozi: Kis autó, kis „bottal”? – A Hyundai i20 1.1CRDi


Ha szuperexpressz lenne, ilyen lenne ...
       

Persze tudom, kis ember, nagy „bottal” ... szól a mondás. De ez a tesztautó pont fordítva csinálja. Egy „nagy” kisautó, kis motorral.

Láttunk már ilyet. De mégis. Addig nyaggattuk a Hyundai importőrt, míg – hosszú várakozást követően – megszereztük végre a 3 hengeres, 1.1-es dízelt.

Három henger, dízel, fun(?)


Noha tudjuk, hogy ez szigorúan korhatáros cselekedet, mégis tiszta a lelkiismeretünk, mert mindent szabályosan csináltunk. Így hát elvittük a kicsikét a naplementébe, egy szirupos, csöpögős, egyhetes all-inkluzív együttlétre, ahol mindent megtettünk vele, amihez csak kedvünk volt.

Sarkantyúztuk, mind a 3 hengerét, bűvöltük a fordulatszám mérőjét és kacagva lestük a másodperceket, míg a mutató felkúszott 100km/h-ra, úgy, hogy négy jókedvű fickó is ült a hátán. Éreztük magunkat szabadnak és suttogtunk átkokat a koreai titkosszolgálatok füle hallatára, de nem bántuk, mert minden igaz volt.

Elkalandoztunk a számunkra egyforma kinézetű ázsiai lányok mandulavágású szemein és csak remélni tudjuk, hogy PSY soha nem tér vissza a youtube képernyőjére.

PSY, Korea büntet


Mi viszont itt vagyunk.


Nézzétek: